Ruska Bania

RUSKA BANIA

Bania wywodzi się z tradycji rosyjskiej. W Rosji była to jedna z form przyjemnego spędzania czasu z przyjaciółmi oraz zarazem miejsce niezwykle higieniczne, w którym odbywały się kiedyś np. porody. Zima oraz krajobraz skąpany w śniegu to najlepsze okoliczności do kąpiel w ruskiej bani.

Ruska bania z zewnątrz przypomina drewniany domek, dlatego najczęściej można ją w różnego rodzaju ośrodkach SPA oraz ośrodkach wypoczynkowych. Na pobyt w niej należy zarezerwować sobie sporo czasu. Samą banię porównać można do łaźni parowej. Panuje tutaj niższa wilgotność powietrza niż w łaźni tureckiej, ale za to temperatura może być dużo wyższa. Sercem sauny (ruskiej bani) jest piec opalany drewnem, w którym nagrzewa się kamienie. Na pobyt w ruskiej bani należy zarezerwować sporo czasu ponieważ samo jej przygotowanie wymaga kilku ważnych czynności. Czas ten jednak z pewnością nie będzie dla Ciebie stracony!

Zanim będziemy mogli cieszyć się z relaksu w ruskiej bani należy napalić w piecu (tradycyjny piec opalany drewnem, w który nagrzewane są kamienie), a właściwą kąpiel w bani można rozpocząć dopiero wtedy, gdy kamienie są już nagrzane. Kiedy kamienie rozgrzeją się do czerwoności, polewa się je często i obficie wodą, dzięki temu w bani panuje wysoka temperatura oraz także wysoka wilgotność powietrza.

W tak przygotowanej ruskiej bani możemy rozpocząć relaksująca kąpiel. Rozgrzane ciało chłosta się witkami brzozowymi, pokrzywowymi lub jałowcowymi. W bani siedzi się tak długo, aż poczuję się ochotę aby wyjść i schłodzić ciało. Można do tego wykorzystać kadź z zimną wodą .Niezapomniane wrażenia daje jednak kąpiel w zimnej rzece, przerębli jeziora lub natarcie się śniegiem. Dlatego też zima jest wyjątkowym okresem, w którym w pełni można wykorzystać zalety tego typu rozrywki dla duszy oraz ciała.

Firma ElmesSPA zajmuje się montażem ruskich bań w miastach: Białystok (Podlaskie), Warszawa (Mazowieckie) – nie wykluczamy jednak dojazdu do innych miejscowości. Zapraszamy do kontaktu w celu uzgodnienia szczegółów.